Nonii, head kriisijälgijad, Covid-19 on vastu muru surutud, muru kasvab mühinal. Viirust pole muru seest nähagi. Kriisikomisjon oli nii lahke, et lubas järgmisest nädalast uue ajastu pühamud, kaubanduskeskused avada. Lähikuudel on ehk meilgi oodata suuremat viirusele kättemaksmise poodlemist, nagu Hiinas ja Lõuna-Koreas.

Tartu Ülikool viis läbi kroonviiruse levimuse seireuuringu ja sai teada, et viirus on kontrolli all. Oh üllatust, kes seda küll oskas ette näha. 🙂 Uuringu kohaselt on Eesti hetkel 1 400 haiguskandjat, ehk veidi üle 0,1%, umbes 1 inimene tuhandest. Sama suur on siis keskmiselt viiruskandjaga kokkupuutumise tõenäosus. Ehk enamus meist ei puutu niipea ühegagi kokku. Võta nüüd kinni, on see halb või hea. Hea, et oht on väike, halb, sest karjaimmuunsust nii ei tekigi ja epideemia oht on jätkuvalt kõrge. Saaremaalastel äkki on rohkem vedanud, kahjuks ei ole andmeid, kui suur hulk inimesi on viiruse juba läbi põdenud.

Igatahes tiksub uute diagnooside arv 5 ja 10 vahel päevas ja jääb sinna tiksuma mõneks ajaks, nagu teame näiteks Lõuna-Korea kogemusest. Piirangute leevendamise järel tuleb olla valmis haigestumiste arvu kasvuks, kuid sellest pääsu pole. Varem või hiljem puutub igaüks meist viirusega kokku. Enamus meist ei saa sellest arugi, põeb läbi ilma, et midagi tunneks.

Intensiivravi osakonnad ja haiglad saavad mõne nädalaga tühjaks, kõik kahjuks mitte õnneliku lõpuga.

Lahtirulluv majanduskriis tuleb analüütikute sõnul õnneks poole kergem kui masu. Kui viimase kriisi ajal kukkus Eesti majandus päris koledad 15%, siis selleks korraks ennustab IMF, et pääseme 7,5% langusega. Järgmine aasta majandus taastub ja teeb isegi väikese tõusu.

Mida Sina ja mina teha saame?

Lõpuks sõltub kogu majandus tarbijatest. Lepime kokku, et hakkame tarbima ja majandust elavdama. Nende eest ka, kes praegu ei saa tarbida. Siis veidi rohkem, kui enne kriisi.

Püsige rõõmsad ja terved!

 

Vaata Eesti ekspordi- ja impordipartnerite tervisekriisi ja majandusolukorra seisu täpsemalt siit.