Rohutirtsu efekt

Kui rohutirts panna kaanega purki, siis kõigepealt hüppab rohutirts arutult vastu kaant, lööb pea ära ning proovib seejärel uuesti. Kuni ühel hetkel saab rohutirts aru, kus on piir, ning enam ta kaane vastu ei hüppa. Kui nüüd aga purgilt kaas pealt keerata, siis rohutirts enam purgist välja ei hüppa, kuigi see on tema võimetele vastav ülesanne. Eelneva nimi on rohutirtsu efekt ning seda näeme me ka igapäevaselt kas enda või enda töökaaslaste peal. Kui sead endale liiga väikesed eesmärgid, siis mingi hetk “kaotad” võime mõelda suurelt ja saavutada rohkem.

Väikeste ehk saavutatavate eesmärkide probleemiks on see, et nad võimaldavad meil jätkata mugavustsoonis olemist. Ja kuigi mugavustsoon on – nagu nimigi ütleb – mugav, siis paraku ei vii see võimsate läbimurreteni. Mõtle – kui seaksid endale 10% kõrgemad eesmärgid, kas suudaksid seeläbi teha 5% rohkem tegevusi? Ja kui seada 50% kõrgemad eesmärgid – kas suudaksid saavutada 25% rohkem? Ma usun küll, et suudad!

Kuidas seada suuri eesmärke?

  • Suurelt mõtlemine tähendab, et valid sellise probleemi ületamise, mis tundub esmapilgul võimatu (näiteks 10% kasvu asemel sead eesmärgiks 10-kordse kasvu).
  • On oluline panna paika kindel ajaraamistik, mille jooksul eesmärgini jõuda tuleb.
  • Seejärel tuleb koostada juba konkreetne tegevusplaan. Iga suur muutus on lihtsalt esimese sammu taga kinni!

Tihti kipume pugema vabanduse taha, et mul pole ju aega teha rohkem. Tegelikult ei olegi enamasti määravaks ajanappus, vaid hoopis selguse, eesmärgipärasuse ja kindla tegevusplaani puudumises. Kuidas Sa jõuad oma suurte eesmärkide poole igapäevatööde kõrvalt püüelda, kui Sul puudub selgus, mida ja millises järjekorras, kui tihti ja kellega tegema pead? Päevast-päeva tulekahjude põletamise ja edu juhtimise vahel seisab pelgalt 1%. Ehk 1% Sinu aasta tööpäevadest – 2 päeva – mille Sa pühendad edutegurite määramisele, tegevuste planeerimisele ja saavutatu hindamisele.

Ja 2 päeva terve aasta jooksul Sa ju leiad!

Loe lisaks suurte eesmärkide saavutamisest SIIT.

Kui vajad süsteemset vaadet väljaspoolt oma ettevõtet, siis võta ühendust – garanteerin lisaks vajalikud töövõtted eesmärkide elluviimiseks!

E-mail: indrek@saul.ee
Telefon: +372 50 43 196