Ma olen palju koolitanud ja loenguid lugenud. Enam kui kümme aastat tagasi uurisin, kuidas inimesed, eriti täiskasvanud õpivad ja kuidas sellest tulenevalt tuleks koolitus ja workshop üles ehitada. Väga hea mudel õppimise kirjeldamiseks on Kolb’ja Fry õpitsükkel:

Õppimine algab sellest, kui inimene kogeb midagi, mis ei ole talle tuttav. See äratab tähelepanu ja loodetavasti ärgitab õppurit kogemust lähemalt uurima. Kui kogetu sobitub varasema maailmapildiga (või õppurile tundub, et sobitub), tsükkel katkeb. Huvitavaks läheb asi alles siis, kui õppur kogeb ebamugavust – see mida ma kogesin, on vastuolus minu varasema maailmapildiga. Vaid see ebamugavus ja soov kogeda järgmist ebamugavust vaimse pingutuse näol  – mõtestada maailma, paneb inimese õppima. Seega:

Uued, võõrad ja ebamugavust tekitavad kogemused on eelduseks õppimisele, arengule, kasvule!

On võimalik, et võõras ja vastuoluline kogemus käivitab ka teistsuguseid protsesse – eitamist, protesti, masendust, vältimist. Mis kõik on ebamugavad ja viitavad õpivõimalusele või -vajadusele. Seetõttu lihtsalt ebamugavate küsimuste esitamisest ei piisa. Oluline on mõista, kas vastajal on ressurssi ja tahtmist selle ebamugavusega toime tulla. Kui ei ole, siis tekitavad ebamugavad küsimused stressi, frustratsiooni, depressiooni. Mistõttu ma küsin ebamugavaid küsimusi kui näen, et vastajal või vastajatel on võimekust rohkem kui ambitsiooni.

Veel üks ilmselge olukord kus tuleb esitada ebamugavaid küsimusi on seotud kodupimedusega – meil on kalduvus harjuda sellega, kuidas asjad on, mitte märgata, et kodus on tapeedinurk lahti, ukselink logiseb jms.

Viimane kuid mitte vähetähtis põhimõte on mul laenatud otsekohesuse kasutamisest. Ei mäleta kahjuks tsitaadi autorit, kuid mõte kõlas nii: “Otsekohesus ei tohi olla nagu tahvlilapiga vastu nägu lajatamine vaid nagu daamile mantli selga aitamine”. Ebamugavate küsimuste esitamine ei ole eesmärk omaette – oluline on esitada küsimusi, mis panevad vastajat teistmoodi, paremini ja suuremalt mõtlema.

Kasvustrateegia workshop on selleks suurepärane võimalus – võtta oma meeskonnaga aeg maha, eemalduda igapäevasest kiirustamisest ja tulekustutamisest, vaadata oma äri läbi ebamugavate küsimuste uues valguses ja suuremas perspektiivis, leida häid vastuseid ning kokku leppida ambitsioonikamates kasvueesmärkides.

Loen kasvustrateegia workshopist lähemalt siit