Start-up’ide jaoks on palju kõikvõimalikke inkubaatoreid, kiirendeid, akadeemiad ja innovatsioonikeskuseid. Tavaliste ettevõtete jaoks kasvuteenuseid ja programme pigem vähe. Kasvukiirendi on minu panus keskmiste või suurte ettevõtete käibe ja kasumi kasvatamiseks. See on korraga nii teenused kui spetsiaalne tööruum kasvustrateegia kokkuleppimiseks ja elluviimise tagamiseks.
Kasvu kiirendamine koosneb neljast etapist:
1. Kasvupotentsiaali ja -võimaluste leidmine
2. Ambitsiooni ja kasvustrateegia määratlemine
3. Elluviimise kavandamine
4. Elluviimise kindlustamine
Teenustest saad pikemalt lugeda SIIT, kirjeldused täienevad pidevalt.
Kasvukiirendi kui tööruumi saamisloo juured ulatuvad tagasi minu ülikooli aega. Elektroonikainseneriks õppides avanes mul erakordne võimalus teha oma praktikad Küberneetika Instituudis kõnesünteesi ja -tuvastuse töörühmas. Nägin oma silmaga, õigemini, kuulsin oma kõrvaga kuidas Eesti esimene kõnesüntesaator oma esimesed sõnad lausus. Samas majas sain tuttavaks võimekate arvutiteadlaste ja -inseneridega, nägin oma silmaga kui võimas tööriist on süsteemne mõtlemine, algoritmid, mudelid ja juhtimise süsteemid. Täna on mu tööruum endises puhkenurgas, kus paljude tarkade ja huvitavate inimestega sigareti ja kohvitassi saatel maailma parandasime. Sigaretid on nüüd minevik, kohv aga parem kui kunagi varem. Tehnopolis, kus sünnivad, kasvavad ja arenevad Eesti edulood – Transferwise, GrabCad, Skype, Starship jpt.
Paljud tuttavad vaikselt imestasid, et miks ma virtuaalsest kontorist füüsilisse ruumi kolisin. Tõepoolest, ma olen 20+ aastat püüelnud paberivaba töötamise poole (99% edukusega) ning 10+ aastat töötanud virtuaalses töökohas. Kodukontor on tore, aga piir töö ja isikliku elu vahel kipub hägustuma. Workshop’id mida ma teen ei kipu ka koju ära mahtuma.
Enamus workshop’e tegin ma kas kliendi nõupidamisteruumis või mõnes konverentsikeskuses. Nende sisustus ja varustus on paraku mõeldud selliseks suhtluseks, kus üks „tark“ räägib ja kõik ülejäänud kuulavad. See on täpselt vastupidine suund sellele, kuidas mina tööd teen – võtmeisikud räägivad, mina kuulan, peegeldan, korrastan, üldistan, aitan eristada olulist ebaolulisest ning visualiseerin tulemus eesmärgipuu (goal tree, concept map) vormis. Eesmärgipuud on kõige tõhusam kirjeldada post-it kleepsude abil. Suuremate organisatsioonide strateegiat kirjeldavas eesmärgipuus on üle 100 elemendi, valgetahvel millele see mahub, peaks olema 4-5 meetrit lai. Tavalises konverentsiruumis valgetahvlit polegi, on väike pabertahvel ja kinoekraan. Kes on mu workshop’idel käinud, teab, et ma „ehitan“ iga kord paberseina mõõtudega 1,5x 5 meetrit. Mille puuduseks on parandamise võimatus – kui kord mingi joone sinna tõmbad, sinna ta jääb. Ehk siis esimene tööriist tõhusaks kasvustrateegia kirjeldamiseks on suur valgetahvel.
Mis saab tahvlile kirjutatust? Enamasti tehakse sellest foto mis kirjapandut aitab meelde tuletada. Kui aga on soovi kirjapandut täiendada, mis siis saab? Tavaliselt koostab keegi protokolli ja siis hakatakse seda kirjalikult täiendama. Ehk siis pilt kaob ja asendub tekstiga. Ei ole kõige tõhusam.
Jah, on olemas digitaalsed tahvlid. Olen neid palju näinud. Kasutult seismas. Sest nende kasutamiseks on vaja mingeid „lullasid“, mis on kuskil kellegi arvutis või mida keegi kuskil kunagi oskas kasutada. Ärge tehke siinkohal ennatlikke järeldusi – ma olen tehnikafriik, mulle väga meeldivad kõikvõimalikud gadget’id. Paraku ei ole ma veel kohanud digitaalset tahvlit, mida ma tahaks kasutada, mis oleks minu jaoks piisavalt kiire, täpne, mugav ja lihtne.
Nii et teatud mõttes asjaolude sunnil pidin ma sobiva tahvli ise leiutama. Sellise, mille peale saab tavalisest arvutist näidata pilti, tavalise markeriga seda täiendada ja tavalise nutitelefoniga tehtud pildi uuesti arvutisse saada.
Nagu ikka, ükski idee ei hakka kohe tööle. Olles testinud kuut erinevat materjali (klaasid, akrüülid, kiled) tundus, et matt kile ja tagant projekteeritud pilt on piisavalt hea lahendus. Selgus, et ega ikka ole küll. Ja et ka eriti spetsiaalne kile ei tee pilti oluliselt paremaks. Alles kolmas versioon oli piisavalt hea nii kirjutamiseks, vaatamiseks kui pildistamiseks.
Ruumi iseärasustest veel niipalju, et kuna kirjapanemise keeruka ja tüütu töö teen mina, siis pole meil vaja kirjutuslaudasid. Ja selleks, et igaüks leiaks endale meelepärase istumise või seismise asendi on toole mitmes kõrguses ja pehmuses.
Vähetähtis pole ka avarus, valgus, paras temperatuur ning piisavalt värsket õhku. Kõik see on Kasvukiirendis olemas – ligi pool ruumist on aknaid, vaade on avar, ventilatsioon korralik, küte ja jahutus piisavad.
Last but not least – keegi on kunagi öelnud, et iga suure idee taga on suurtes kogustes kanget kohvi. Sellest (ja heast teest) ei ole meil kunagi puudust.
Tule külla, vaata ja proovi.